HUMAN RESOURCES
Maintenance Magazine 138 – december 2017
Simulatoren maken opgang

De werfsimulator van ECS in Schoten traint in werk- en veiligheidsprocedures voor kerncentrales. (Foto : LDS)
PreviousNextSimulatoren lijken vandaag hét ding wel. Festo bouwt modulaire automatisatielijnen die specifiek bedoeld zijn om studenten in scholen en technici in de fabriek op te leiden. Avidpro startte in Lille een ultramodern trainingscentrum, The GxP Academy met een operationele cleanroom voor de biomedische, farma- en high-techindustrie. En ECS, deel van de ENGIE Group, bouwde in zijn trainingscenter in Schoten een werfsimulator waarmee het zich richt op de nucleaire sector, de petrochemie, de chemie, de maintenance en de industriële elektriciteit.
In zijn hoofdkwartier in het Kempische Lille geeft Avidpro eigen medewerkers een ‘hands on’ opleiding in zijn 54 m2 grote cleanroom. Het bedrijf stelt zijn faciliteiten ook open voor anderen in opleidingen en bijscholingen. Financiering van de trainingen loopt via de programma’s van branche-organisaties en sectorfederaties. Avidpro hoopt dat de investering ook tot spin-off trajecten leidt, het testen van materialen, het opzetten van experimenten en het beproeven van nieuwe technologieën.
Cleanrooms zijn streng gereglementeerde productieomgevingen. Meestal vind je zo’n cleanroom als test- en trainingsomgeving alleen bij farmaproducenten of hi-tech chipfabricanten. De Avidpro cleanroom bouwt op de definitie van ISO 14644 deel 1. De Good Manufacturing Practices (GMP) kent de klasse A tot en met D en wordt gebruikt bij de bereiding van geneesmiddelen. Met een toegangsbadge kan de elektrische schuifdeur geopend worden. De cleanzone is verdeeld in meerdere ruimtes met oplopende reinheidsclassificaties: D, C en B. Twee Laminar Air Flow-kasten halen klasse A. De gefilterde lucht schuift van de zuiverste naar de minder zuivere zone. Het gaat van 40 pascal overdruk naar beneden in stappen van 10 pascal. De overdruk voorkomt het binnendringen van verontreinigde lucht. Elke zone is van de volgende afgesloten met een sas en vergt een verschillende omkleedprocedure. De kledij om de B-zone te betreden is bijvoorbeeld drie keer verpakt. “Via camera’s en schermen buiten de cleanroom kunnen we volgen of de cursist zich aan de procedures houdt”, zegt CEO Peter Scheyltjens. “Mensen met ervaring zijn allemaal aan het werk.” Nieuwe werknemers, met kwalificaties van laborant tot bioingenieur, dienen dus eerst opgeleid te worden. “Hier krijgen ze een half jaar opleiding vooraleer ze aan de slag gaan bij klanten.”
Nucleaire veiligheid
ECS (European Control Services) in Schoten lanceerde een paar weken geleden zijn ‘werfsimulator’. In eerste instantie wil men er werknemers opleiden voor de nucleaire en industriële sector. Electrabel heeft in Kallo een eigen opleidingscentrum maar kan op dit ogenblik, met het oog op de maintenancewerken voor het langer openhouden van de kerncentrales, onvoldoende mensen trainen. ECS zal die behoefte invullen. Hier geen camera’s. Lesgevers volgen teams van 3-4 mensen en pikken in ‘as it happens’.
Een belangrijk deel van de simulator, die geïnstalleerd is in vier 40-voet en zes 20-voet gestapelde containers, simuleert een kerncentrale. De veiligheidsvoorschriften voor bepaalde nucleaire werkzaamheden kunnen er worden aangeleerd terwijl de technicus oefent met pompen, elektrische installaties, flenzen en andere toepassingen m.b.t. werken met werkvergunningen. De simulator is modulair opgebouwd en kan in theorie ook afgebroken en elders weer opgebouwd worden. Men kijkt bijvoorbeeld naar de ‘ontmantelingsmarkt’ in Duitsland. Meer dan de helft van de capaciteit van de simulator, goed voor 3.000 opleidingen per jaar, is beschikbaar voor andere industriële sectoren.
ECS werd opgericht door Technubel waar ENGIE en Belgonucleaire aandeelhouder zijn. Naast stralingsbescherming startte het in 2004 met een eigen opleidings- en examencentrum. In 2015 volgde de opleiding ‘Safety Support’ om preventieadviseurs of veiligheidscoördinatoren op projectbasis bij haar klanten in te zetten. Het is een erkend examencentrum voor Veiligheid Checklist Aannemers (VCA) opleidingen en het grootste deel VCA-risicovolle taken. <<
door Luc De Smet